
Vážené čtenářky, vážení čtenáři,


děkuji Vám, že jste si našli chvíli věnovat se této zprávě, kde se snažíme co nejlépe podat výkaz naší práce a našeho úsilí v roce 2024. Najdete zde přehled naší humanitární pomoci v krizových oblastech, rozvojové spolupráce, podpory občanské společnosti, včetně obhájců lidských práv a svobod, sociálních a vzdělávacích služeb, osvěty, komunikace a advokačních aktivit. Věřím, že v přehledné, informativní a zajímavé formě.
Skládat účty z toho, jak využíváme nám svěřené prostředky, ať již je posílají dárci na veřejné sbírky, věnují firmy, podnikatelky a podnikatelé, domácí i mezinárodní nadace, anebo alokují vlády, mezivládní agentury a instituce, se snažíme tak, aby bylo jasné co, jak, proč, jakým způsobem a s jakými výsledky a dopady děláme.
Nacházíme se uprostřed obrovských změn, pomalých, které se skládají dekády, i překotně rychlých, které dopadají v řádu týdnů či dnů. Mluvíme o nich, řešíme je, máme obavy. Rychlost a hloubka změn přináší krize, velké i malé, řetězící se, opakující se, násobící se. Jako vždy dopadají především na slabé a nejslabší. Kde hledat orientaci, čerpat oporu?
Je to svým způsobem snadné, humanistické ideály a hodnoty, které najdeme hluboko v kořenech lidských kultur a o které se opírá i podstata naší práce, platí dnes, v rozbouřených časech, o to víc. Velké změny, krize a napětí, nárůst arogance, nátlakových řešení, včetně použití brutálního násilí, vzbuzují nejistotu a strach, posilují sebestřednost, pragmatismus či rezignaci a cynismus. Odpovídáme na to – s pokorou vůči naší misi a zároveň se sebevědomím – naší prací, která je bez ohledu na to, kde se nacházíme, postavená na hodnotách, které ctíme. Rovnosti, svobodě, důstojnosti, solidaritě.
Děkuji Vám všem, že jste s námi.
Pomáháme lidem uprostřed válek a přírodních katastrof
Humanitární práce nás v roce 2024 vedla hlouběji do prostředí ničivých konfliktů v Ukrajině, Sýrii, Súdánu, Demokratické republice Kongo či Etiopii, které mají tragický dopad na civilní obyvatele. Snažíme se poskytovat pomoc v těžko přístupných či exponovaných oblastech, a to zejména skrze rostoucí síť místních partnerských organizací.
Pomáháme zejména flexibilní finanční pomocí, která postižené populaci zajišťuje důstojnost a posiluje její soběstačnost. Nadále podporujeme a chráníme zranitelné skupiny obyvatel, zejména děti.
V oblastech podél fronty na Ukrajině jsme zřizovali výukové prostory ve sklepních prostorách škol, kde jsou děti v bezpečí před nálety a ostřelováním.
V Pásmu Gazy jsme dětem a jejich rodinám zajišťovali urgentní psychologickou pomoc, v Sýrii školili učitele, v Afghánistánu jsme dětem zajistili přístup k základnímu vzdělání a v DR Kongo jsme pomáhali dětem ohroženým podvýživou.
V Etiopii jsme poskytovali finanční pomoc, opravovali vodní zdroje a školy a v Arménii jsme pomohli tisícům uprchlíků z Náhorního Karabachu.
Klimatickou odolnost posilujeme především díky lokálním aktérům
Klimatické otřesy – jako jsou extrémní sucha, ničivé povodně, vlny veder a zrychlující se degradace životního prostředí – prohlubují sociální nerovnosti a ohrožují dosavadní ekonomický rozvoj. Proto pomáháme místním komunitám s tím, aby se změnám lépe přizpůsobily.
V Etiopii spolupracujeme s devíti městskými vodárnami, které na jihu země zásobují vodou téměř milion obyvatel, a v roce 2024 jsme rozšířili naše aktivity v oblasti systémů včasného varování z Kambodže a Filipín do Bosny a Hercegoviny, Laosu a Nepálu.
V komunitách podporujeme sociální soudržnost
Věříme, že změna začíná v komunitě. Propojujeme občany, lídry a samosprávy, aby společně určovali priority a realizovali potřebné kroky. Naším cílem je společnost postavená na důvěře, dialogu a spolupráci. Podporujeme občanské iniciativy, nasloucháme jim a pomáháme proměnit nápady ve skutečnost.
Projekt „Mostar – Prostory pro aktivaci a obnovu“ přinesl konkrétní změny díky nápadům občanů. Obnovené veřejné prostory ožily komunitním životem a podpořily inkluzi. Více než 300 akcí spojilo obyvatele kolem témat jako inkluze, podpora mládeže a ochrana přírody.
Podporujeme obránce lidských práv a aktivisty v exilu
Zhoršující se represe v zemích jako Ázerbájdžán či Venezuela zvýšily potřebu podpory aktivistů v exilu. Pomáháme jim zorientovat se v nové legislativě, systému i kultuře, aby mohli pokračovat ve své činnosti. Poskytujeme podporu od komunikace s úřady po právní či psychosociální pomoc. V Kolumbii a Kostarice jsme podpořili organizace nabízející přístřeší, právní služby a adaptační kurzy.
Kromě podpory obránců lidských práv v exilu i nadále zajišťujeme přímou ochranu – právní, lékařskou, psychosociální, finanční, relokační. V roce 2024 jsme takto pomohli 1 746 obhájcům a obhájkyním lidských práv, což je nejvíc za posledních pět let.
Podporujeme aktivisty z celého světa
V roce 2024 jsme uspořádali šestitýdenní studijní pobyt pro 12 mladých lídrů z Afriky, Asie a Latinské Ameriky. Účastníci sdíleli zkušenosti s obranou lidských práv, navázali kontakty s českými a evropskými NGO a inspirovali se československou demokratickou transformací. Společně také oslavili 35 let od sametové revoluce.
V roce 2024 jsme prostřednictvím studijních pobytů, školení, seminářů a psychosociálních programů spolupracovali s 1 454 představiteli občanské společnosti.
Zasazujeme se o systematické změny
Advokační aktivity jsou klíčovou součástí naší práce. Významným nástrojem je filmový festival Jeden svět v Bruselu, pofilmové diskuze a setkání s představiteli EU.
V roce 2024 jsme ve spolupráci s Úřadem vlády ČR uspořádali pod záštitou zmocněnkyně vlády pro lidská práva Kláry Šimáčkové Laurenčíkové konferenci Lidská práva a Česko s debatami o prosazování práv a rovnosti žen a mužů.
Významným obráncům lidských práv každoročně udělujeme cenu Homo Homini, letos jsme poprvé ocenili práci dvou osob – Nigérijce Philipa Obajiho a Ukrajinky Viktorie Roščynové.
Radíme v oblasti dluhů a exekucí
Pomáháme lidem ve finanční tísni, dluzích a exekucích. Usilujeme o férovější podmínky, systémové změny, upozorňujeme na rizika a odhalujeme nezákonnosti.
V roce 2024 jsme 7 370 lidem v dluhových poradnách ve 13 krajích Česka poskytli 123 910 konzultací. Celorepublikově jsme byli k dispozici na help lince 770-600-800, kde jsme primárně prostřednictvím telefonu, ale i videohovoru či e-mailu pomohli 19 500 lidem.
Vydali jsme dva Indexy odpovědného úvěrování a vyvinuli jsme nový nástroj Lichvolapka, v němž si mohou lidé orientačně ověřit férovost úvěrových smluv.
Podporujeme dospělé i celé rodiny
Pomáháme lidem v těžkých situacích. Radíme v situacích, kdy nemají finance na zaplacení nájmu, energií nebo potravin, čelí ztrátě zaměstnání či exekuci. Pracujeme s dětmi a mládeží. V roce 2024 jsme sociální prací a poradenstvím pomohli více než 5 000 jednotlivců a rodin. Hledáme cesty z krize, podporujeme přijetí pozitivních systémových změn. Naše týmy zasahují i při mimořádných událostech, například při povodních na Krnovsku a Jesenicku.
Pomáháme uprchlíkům
Zaměřujeme se na nejzranitelnější, kteří mají zdravotní problémy, nemohou pracovat nebo mají jiné speciální potřeby. Pomáháme s vyřizováním dokumentů, humanitární dávky, hledáním bydlení, práce nebo lékaře, učíme česky.
V roce 2024 naše týmy v 9 krajích podpořily 4 800 lidí, help linka obsloužila dalších 6 100 volajících. Roste poptávka po psychologické pomoci, dostupné už ve 6 krajích i online. Pomáháme obětem vykořisťování na trhu práce i bydlení a nadále upozorňujeme na systémové problémy.
Příběhy z portálu JSNS.CZ získaly milion přehrání
Od spuštění portálu JSNS.CZ v roce 2013 roste zájem o naše výukové materiály postavené na dokumentárních filmech a spotech. Stále více škol a učitelů je aktivně využívá ve výuce. V roce 2024 jsme dosáhli milníku jednoho milionu přehrání lekcí – skutečný počet žáků a studentů je však mnohonásobně vyšší.
Co učitele a žáky zajímá?
V roce 2024 zůstaly prioritními tematickými okruhy Jednoho světa na školách moderní československé dějiny (Příběhy bezpráví) a mediální vzdělávání. Skrze naše pravidelná setkání s vyučujícími z celé republiky (v roce 2024 jsme uspořádali přes 180 vzdělávacích akcí, z toho přes 130 se jich konalo mimo Prahu). V reakci na rychlý nástup umělé inteligence (AI) jsme zase pro vyučující připravili návody k práci s AI.
Skrze naše akce pro studenty a žáky, jako jsou například školní projekce během festivalu Jeden svět, studentské volby, debaty s pamětníky během Měsíce Příběhů bezpráví a diskuze s novináři při Týdnech mediálního vzdělávání, se naše práce dotkla více než 120 tisíc žáků a studentů.
Soustředíme se na děti, rodiče i školy. Vzdělání považujeme za klíčové
Více než 2 000 dětí a mladých u nás loni získalo podporu na sedmi krajských pobočkách. Už v předškolních klubech jsme se věnovali 250 dětem a spolupracovali i s rodiči. Usilujeme o omezení odkladů školní docházky, doučujeme, motivujeme a zapojujeme celé rodiny. Podporujeme také učitele a asistenty, aby byli připraveni pracovat s různorodými žáky.
Pro děti je důležité, aby se škola nestala nepřátelským prostředím jen proto, že jim to v ní nejde tolik jako spolužákům.
Zaměřujeme se také na sociální práci ve školách a boj proti menstruační chudobě – projekt bezplatných menstruačních potřeb na 60 školách rozběhl důležitou veřejnou debatu.
Podporujeme pedagogy při supervizích, připravili jsme dva nové online kurzy k palčivým tématům
V roce 2024 jsme rozšířili náš supervizní tým a vedli supervize na více než 70 školách, zejména tam, kde je více dětí ze sociálně znevýhodněného prostředí nebo z Ukrajiny.
Připravili jsme dva nové online kurzy pro vzdělavatele – jeden o řešení náročného chování dětí a druhý o sebepoškozování u mladých lidí (podle odborných odhadů má zkušenost s ním až 17 procent dospívajících v Česku). O migraci jsme vedli kurzy pro studenty žurnalistiky na FSV UK a připravili nový online kurz pro učitele Labyrint migrace.
Filmový festival Jeden svět: Nová identita, stejné cíle
Festival, který byl od svého vzniku zaměřen primárně na dokumentární tvorbu a přinášel přímá svědectví o životech lidí v různých politických, společenských a kulturních kontextech, uvedl v roce 2024 poprvé také hrané filmy.
Další změnou, kterou ročník 2024 přinesl, je proměna vizuální identity festivalu. Ta se již nebude rok od roku měnit, jako tomu bylo doposud, ale získává nadčasovou podobu.
Propojujeme obce a oživujeme krajinu
Pomáháme českým obcím řešit sucho, erozi a přívalové deště tím, že společně s místními navrhujeme opatření na zadržení vody a posílení krajiny. Do projektu LIFE WILL se s námi zapojilo 24 obcí.
Na jižní Moravě jsme díky penězům ze sbírky SOS Morava pomohli vytvořit park a alej v Moravské Nové Vsi a v Hodoníně jsme otevřeli komunitní centrum. Zaměřujeme se i na poradenství pro zemědělce a od roku 2025 nabízíme také nové kurzy péče o půdu.
Vzdělávání a osvěta posiluje odolnost
Téma změny klimatu je ve výuce stále důležitější. Web Učím o klimatu navštěvuje přes 1200 lidí měsíčně, pořádáme online Kabinety klimatického vzdělávání pro stovky učitelů a nově jsme spustili program Klima v tísni.