2024 v číslech a obrazech
© Foto: Naďa Aliová

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

Šimon Pánek ředitel společnosti Člověk v tísni
Šimon Pánek podpis
Šimon Pánek
ředitel společnosti Člověk v tísni

děkuji Vám, že jste si našli chvíli věnovat se této zprávě, kde se snažíme co nejlépe podat výkaz naší práce a našeho úsilí v roce 2024. Najdete zde přehled naší humanitární pomoci v krizových oblastech, rozvojové spolupráce, podpory občanské společnosti, včetně obhájců lidských práv a svobod, sociálních a vzdělávacích služeb, osvěty, komunikace a advokačních aktivit. Věřím, že v přehledné, informativní a zajímavé formě.

Skládat účty z toho, jak využíváme nám svěřené prostředky, ať již je posílají dárci na veřejné sbírky, věnují firmy, podnikatelky a podnikatelé, domácí i mezinárodní nadace, anebo alokují vlády, mezivládní agentury a instituce, se snažíme tak, aby bylo jasné co, jak, proč, jakým způsobem a s jakými výsledky a dopady děláme.

Nacházíme se uprostřed obrovských změn, pomalých, které se skládají dekády, i překotně rychlých, které dopadají v řádu týdnů či dnů. Mluvíme o nich, řešíme je, máme obavy. Rychlost a hloubka změn přináší krize, velké i malé, řetězící se, opakující se, násobící se. Jako vždy dopadají především na slabé a nejslabší. Kde hledat orientaci, čerpat oporu?

Je to svým způsobem snadné, humanistické ideály a hodnoty, které najdeme hluboko v kořenech lidských kultur a o které se opírá i podstata naší práce, platí dnes, v rozbouřených časech, o to víc. Velké změny, krize a napětí, nárůst arogance, nátlakových řešení, včetně použití brutálního násilí, vzbuzují nejistotu a strach, posilují sebestřednost, pragmatismus či rezignaci a cynismus. Odpovídáme na to – s pokorou vůči naší misi a zároveň se sebevědomím – naší prací, která je bez ohledu na to, kde se nacházíme, postavená na hodnotách, které ctíme. Rovnosti, svobodě, důstojnosti, solidaritě.

Děkuji Vám všem, že jste s námi.


Humanitární a rozvojová pomoc

Celkově jsme podpořili 3 456 853 lidí, z nichž 55 % tvořily ženy a dívky. 

Působili jsme ve 26 zemích, z nichž ve 21 máme trvalou kancelář. 

77 % našeho financování směřovalo do zranitelných a konfliktem zasažených zemí. 

Humanitární a rozvojová pomoc

Procházíme zrychlenou transformací

V reakci na klesající závazky hlavních dárcovských zemí jsme začali svoji činnost transformovat tak, abychom rostoucí potřeby zvládli s menšími prostředky. Krizový moment nastal začátkem roku 2025, kdy USA náhle pozastavily financování, což vedlo k okamžitému ukončení některých programů v krizových oblastech.
  
Navzdory nejistotě a personálním dopadům věříme, že náš přístup zůstává správný, a nadále chceme hrát klíčovou roli v podpoře ohrožených komunit, zvláště v tématech, která ztrácejí zájem tradičních donorů: změna klimatu, inkluzivní vládnutí či boj s podvýživou.

Jan Mrkvička
ředitel Humanitární a rozvojové sekce


Pomáháme lidem uprostřed válek a přírodních katastrof

Humanitární práce nás v roce 2024 vedla hlouběji do prostředí ničivých konfliktů v Ukrajině, Sýrii, Súdánu, Demokratické republice Kongo či Etiopii, které mají tragický dopad na civilní obyvatele. Snažíme se poskytovat pomoc v těžko přístupných či exponovaných oblastech, a to zejména skrze rostoucí síť místních partnerských organizací.

Pomáháme zejména flexibilní finanční pomocí, která postižené populaci zajišťuje důstojnost a posiluje její soběstačnost. Nadále podporujeme a chráníme zranitelné skupiny obyvatel, zejména děti.

V oblastech podél fronty na Ukrajině jsme zřizovali výukové prostory ve sklepních prostorách škol, kde jsou děti v bezpečí před nálety a ostřelováním.

V Pásmu Gazy jsme dětem a jejich rodinám zajišťovali urgentní psychologickou pomoc, v Sýrii školili učitele, v Afghánistánu jsme dětem zajistili přístup k základnímu vzdělání a v DR Kongo jsme pomáhali dětem ohroženým podvýživou.

V Etiopii jsme poskytovali finanční pomoc, opravovali vodní zdroje a školy a v Arménii jsme pomohli tisícům uprchlíků z Náhorního Karabachu.



Klimatickou odolnost posilujeme především díky lokálním aktérům 

Klimatické otřesy – jako jsou extrémní sucha, ničivé povodně, vlny veder a zrychlující se degradace životního prostředí – prohlubují sociální nerovnosti a ohrožují dosavadní ekonomický rozvoj. Proto pomáháme místním komunitám s tím, aby se změnám lépe přizpůsobily.

V Etiopii spolupracujeme s devíti městskými vodárnami, které na jihu země zásobují vodou téměř milion obyvatel, a v roce 2024 jsme rozšířili naše aktivity v oblasti systémů včasného varování z Kambodže a Filipín do Bosny a Hercegoviny, Laosu a Nepálu. 


V komunitách podporujeme sociální soudržnost

Věříme, že změna začíná v komunitě. Propojujeme občany, lídry a samosprávy, aby společně určovali priority a realizovali potřebné kroky. Naším cílem je společnost postavená na důvěře, dialogu a spolupráci. Podporujeme občanské iniciativy, nasloucháme jim a pomáháme proměnit nápady ve skutečnost.

Projekt „Mostar – Prostory pro aktivaci a obnovu“ přinesl konkrétní změny díky nápadům občanů. Obnovené veřejné prostory ožily komunitním životem a podpořily inkluzi. Více než 300 akcí spojilo obyvatele kolem témat jako inkluze, podpora mládeže a ochrana přírody. 


Lidská práva

Více než 1700 osobám jsme zajistili přímou ochranu – právní, lékařskou, psychosociální, finanční či relokační.

Dalším 871 jednotlivcům jsme pomohli studijními pobyty, školeními a semináři.

Zorganizovali jsme více než 100 advokačních setkání
 

Lidská práva

Návrat extrémního pragmatismu

V roce 2024 jsme byli svědky toho, jak se svět od témat, jako jsou lidská práva, svoboda a demokracie, pomalu odklání.

Výzkumy ukazují, že až 72 % lidí na světě žije v autokratických režimech a jen 13 % v liberálních demokraciích. Je to děsivý a smutný trend. Nicméně i mezi těmi 72 % zůstávají stateční a odvážní lidé, kteří se o demokratické změny ve svých malých komunitách, ve městech nebo i na národní úrovni zasazují.

Proto chci moc poděkovat všem, kdo nás podporují, kdo se zajímají a dělají vše pro to, aby svoboda, lidská práva a demokracie nezmizely. 

Nadiia Ivanova
ředitelka Centra pro lidská práva a demokracii


Podporujeme obránce lidských práv a aktivisty v exilu 

Zhoršující se represe v zemích jako Ázerbájdžán či Venezuela zvýšily potřebu podpory aktivistů v exilu. Pomáháme jim zorientovat se v nové legislativě, systému i kultuře, aby mohli pokračovat ve své činnosti. Poskytujeme podporu od komunikace s úřady po právní či psychosociální pomoc. V Kolumbii a Kostarice jsme podpořili organizace nabízející přístřeší, právní služby a adaptační kurzy.

Kromě podpory obránců lidských práv v exilu i nadále zajišťujeme přímou ochranu – právní, lékařskou, psychosociální, finanční, relokační. V roce 2024 jsme takto pomohli 1 746 obhájcům a obhájkyním lidských práv, což je nejvíc za posledních pět let.

Podporujeme aktivisty z celého světa

V roce 2024 jsme uspořádali šestitýdenní studijní pobyt pro 12 mladých lídrů z Afriky, Asie a Latinské Ameriky. Účastníci sdíleli zkušenosti s obranou lidských práv, navázali kontakty s českými a evropskými NGO a inspirovali se československou demokratickou transformací. Společně také oslavili 35 let od sametové revoluce.

V roce 2024 jsme prostřednictvím studijních pobytů, školení, seminářů a psychosociálních programů spolupracovali s 1 454 představiteli občanské společnosti.

Zasazujeme se o systematické změny

Advokační aktivity jsou klíčovou součástí naší práce. Významným nástrojem je filmový festival Jeden svět v Bruselu, pofilmové diskuze a setkání s představiteli EU. 

V roce 2024 jsme ve spolupráci s Úřadem vlády ČR uspořádali pod záštitou zmocněnkyně vlády pro lidská práva Kláry Šimáčkové Laurenčíkové konferenci Lidská práva a Česko s debatami o prosazování práv a rovnosti žen a mužů.

Významným obráncům lidských práv každoročně udělujeme cenu Homo Homini, letos jsme poprvé ocenili práci dvou osob – Nigérijce Philipa Obajiho a Ukrajinky Viktorie Roščynové.


Sociální práce a poradenství

Více než 12 300 jednotlivců a rodin z Česka se obrátilo na naše sociální pracovnice a pracovníky.

4 800 ukrajinských uprchlic a uprchlíků jsme pomohli v rámci terénní práce, poradenství nebo psychologické pomoci.

9 500 lidí volalo na dluhovou help linku, 6 100 lidí na ukrajinskou help linku. 

Sociální práce a poradenství

Naše práce se odráží v pozitivních příbězích rodin i v systémových změnách

Dlouhodobou a konkrétní vzdělávací, sociální, právní i materiální pomocí v rodinách, které se na nás obracejí, posilujeme jejich odolnost, a tím posilujeme odolnost celé společnosti.

Na konkrétních příbězích vidíme, jak je tato investice do rodin důležitá a jak přináší společnosti krátkodobé i dlouhodobé zisky, sociální i finanční. Jak má vypadat pomoc rodinám po povodni, co dělat s nezvladatelnou dluhovou zátěží 10 % populace, proč je řízení spravedlnosti ve školství důležité nebo jak se vyplatí společnosti integrace válečných uprchlic a prevence jejich vykořisťování – tato témata si pozornost celé společnosti určitě zaslouží.

Náš tým pomohl svými zkušenostmi s mnoha systémovými problémy a bude o to usilovat i nadále.

Jan Černý
ředitel Sociálních a vzdělávacích programů

Radíme v oblasti dluhů a exekucí

Pomáháme lidem ve finanční tísni, dluzích a exekucích. Usilujeme o férovější podmínky, systémové změny, upozorňujeme na rizika a odhalujeme nezákonnosti. 

V roce 2024 jsme 7 370 lidem v dluhových poradnách ve 13 krajích Česka poskytli 123 910 konzultací. Celorepublikově jsme byli k dispozici na help lince 770-600-800, kde jsme primárně prostřednictvím telefonu, ale i videohovoru či e-mailu pomohli 19 500 lidem.

Vydali jsme dva Indexy odpovědného úvěrování a vyvinuli jsme nový nástroj Lichvolapka, v němž si mohou lidé orientačně ověřit férovost úvěrových smluv.

Podporujeme dospělé i celé rodiny

Pomáháme lidem v těžkých situacích. Radíme v situacích, kdy nemají finance na zaplacení nájmu, energií nebo potravin, čelí ztrátě zaměstnání či exekuci. Pracujeme s dětmi a mládeží. V roce 2024 jsme sociální prací a poradenstvím pomohli více než 5 000 jednotlivců a rodin. Hledáme cesty z krize, podporujeme přijetí pozitivních systémových změn. Naše týmy zasahují i při mimořádných událostech, například při povodních na Krnovsku a Jesenicku. 

Pomáháme uprchlíkům 

Zaměřujeme se na nejzranitelnější, kteří mají zdravotní problémy, nemohou pracovat nebo mají jiné speciální potřeby. Pomáháme s vyřizováním dokumentů, humanitární dávky, hledáním bydlení, práce nebo lékaře, učíme česky.

V roce 2024 naše týmy v 9 krajích podpořily 4 800 lidí, help linka obsloužila dalších 6 100 volajících. Roste poptávka po psychologické pomoci, dostupné už ve 6 krajích i online. Pomáháme obětem vykořisťování na trhu práce i bydlení a nadále upozorňujeme na systémové problémy. 


Vzdělání a osvěta

162 000+ zhlédnutých dokumentárních filmů jsme zaznamenali na vzdělávacím portálu JSNS.CZ.

98 441 diváků a divaček se zúčastnilo festivalu Jeden svět ve 48 městech, a to včetně školních projekcí.

257 seminářů, webinářů a setkání v dlouhodobých kurzech absolvovali pedagogové, rodiče i děti. 

Vzdělání a osvěta

Na cestě ke vzdělání provázíme žáky, studenty i pedagogické týmy škol

Supervize se v dnešní dynamické době, náročné pro žáky i vyučující, ukazují jako vítaný způsob podpory, vhodně doplňující naše ostatní akce. Zvládli jsme rozšířit nabídku skupinových i individuálních supervizí pro školy s vyššími počty znevýhodněných nebo ukrajinských dětí.
 
S radostí sledujeme, že mezi našimi stipendisty je už čtrnáct vysokoškoláků. Mladí lidé, s nimiž pracujeme, často vyrůstají bez podpory, v rodinách zatížených chudobou, nemocemi či závislostmi. Jejich cesta ke vzdělání je hlavně výsledkem jejich houževnatosti, svým dílem k tomu přispívá i skvělá práce našich kolegů, kteří jsou dětem a mladým lidem oporou od útlého věku po ukončení střední školy a nyní i při vstupu na vysokou. 

V roce 2024 portál JSNS.CZ zaznamenal významný milník: milion přehrání lekcí. Jedná se o obrovský úspěch, ale i závazek, ve kterém budeme pokračovat. Chceme se ještě více zaměřit na střední odborné školy a učiliště – rozvoj úrovně vzdělávání na těchto školách je z dlouhodobého hlediska nesnadnou, ale důležitou výzvou.  

Tomáš Habart, Adéla Pospíchalová, Karel Strachota
vedoucí vzdělávacího programu Varianty, vedoucí vzdělávacích služeb SVP, ředitel vzdělávacího programu JSNS


Příběhy z portálu JSNS.CZ získaly milion přehrání

Od spuštění portálu JSNS.CZ v roce 2013 roste zájem o naše výukové materiály postavené na dokumentárních filmech a spotech. Stále více škol a učitelů je aktivně využívá ve výuce. V roce 2024 jsme dosáhli milníku jednoho milionu přehrání lekcí – skutečný počet žáků a studentů je však mnohonásobně vyšší.

Co učitele a žáky zajímá?

V roce 2024 zůstaly prioritními tematickými okruhy Jednoho světa na školách moderní československé dějiny (Příběhy bezpráví) a mediální vzdělávání. Skrze naše pravidelná setkání s vyučujícími z celé republiky (v roce 2024 jsme uspořádali přes 180 vzdělávacích akcí, z toho přes 130 se jich konalo mimo Prahu). V reakci na rychlý nástup umělé inteligence (AI) jsme zase pro vyučující připravili návody k práci s AI.

Skrze naše akce pro studenty a žáky, jako jsou například školní projekce během festivalu Jeden svět, studentské volby, debaty s pamětníky během Měsíce Příběhů bezpráví a diskuze s novináři při Týdnech mediálního vzdělávání, se naše práce dotkla více než 120 tisíc žáků a studentů.

Soustředíme se na děti, rodiče i školy. Vzdělání považujeme za klíčové

Více než 2 000 dětí a mladých u nás loni získalo podporu na sedmi krajských pobočkách. Už v předškolních klubech jsme se věnovali 250 dětem a spolupracovali i s rodiči. Usilujeme o omezení odkladů školní docházky, doučujeme, motivujeme a zapojujeme celé rodiny. Podporujeme také učitele a asistenty, aby byli připraveni pracovat s různorodými žáky.

Pro děti je důležité, aby se škola nestala nepřátelským prostředím jen proto, že jim to v ní nejde tolik jako spolužákům. 

920 dětí, kterým chybí dostačující podpora při domácí přípravě, jsme doučovali, spolupracovali s jejich rodinami a zapojovali je do volnočasových aktivit. Pomáhalo nám přes 350 dobrovolníků. 

Zaměřujeme se také na sociální práci ve školách a boj proti menstruační chudobě – projekt bezplatných menstruačních potřeb na 60 školách rozběhl důležitou veřejnou debatu.

Podporujeme pedagogy při supervizích, připravili jsme dva nové online kurzy k palčivým tématům

V roce 2024 jsme rozšířili náš supervizní tým a vedli supervize na více než 70 školách, zejména tam, kde je více dětí ze sociálně znevýhodněného prostředí nebo z Ukrajiny. 

V programu Světová škola získalo 12 škol certifikaci za práci s globálními tématy.

Připravili jsme dva nové online kurzy pro vzdělavatele – jeden o řešení náročného chování dětí a druhý o sebepoškozování u mladých lidí (podle odborných odhadů má zkušenost s ním až 17 procent dospívajících v Česku). O migraci jsme vedli kurzy pro studenty žurnalistiky na FSV UK a připravili nový online kurz pro učitele Labyrint migrace.

Filmový festival Jeden svět: Nová identita, stejné cíle

Festival, který byl od svého vzniku zaměřen primárně na dokumentární tvorbu a přinášel přímá svědectví o životech lidí v různých politických, společenských a kulturních kontextech, uvedl v roce 2024 poprvé také hrané filmy.

Filmový festival Jeden svět v roce 2024 navštívilo 98 441 návštěvníků a návštěvnic.

Další změnou, kterou ročník 2024 přinesl, je proměna vizuální identity festivalu. Ta se již nebude rok od roku měnit, jako tomu bylo doposud, ale získává nadčasovou podobu.


Ochrana klimatu a krajiny

26 obcí s námi spolupracuje na obnově české krajiny v projektu LIFE WILL.

Desítky tisíc lidí si poslechlo první sérii podcastu Hlasy proměny v Českém rozhlase.

264 uživatelů absolvovalo online kurz Klimatická změna.
 

Ochrana klimatu a krajiny

Spolupráce a odolnost v čase klimatických extrémů

Na jižní Moravě pokračujeme čtvrtým rokem v obnově po tornádu a nově i ve vzdělávání klimatických manažerů, nově se s námi do projektu LIFE WILL zapojilo 24 obcí.

Podporujeme také učitele prostřednictvím webu ucimoklimatu.cz i na online a offline událostech.

Konference Zelená modernizace Česka pak ukázala, že spolupráce napříč obory je základem každé pozitivní změny. V tomto duchu budeme nadále pokračovat. 

Magdalena Davis
vedoucí klimatických programů


Propojujeme obce a oživujeme krajinu

Pomáháme českým obcím řešit sucho, erozi a přívalové deště tím, že společně s místními navrhujeme opatření na zadržení vody a posílení krajiny. Do projektu LIFE WILL se s námi zapojilo 24 obcí.

Na jižní Moravě jsme díky penězům ze sbírky SOS Morava pomohli vytvořit park a alej v Moravské Nové Vsi a v Hodoníně jsme otevřeli komunitní centrum. Zaměřujeme se i na poradenství pro zemědělce a od roku 2025 nabízíme také nové kurzy péče o půdu.

Vzdělávání a osvěta posiluje odolnost

Téma změny klimatu je ve výuce stále důležitější. Web Učím o klimatu navštěvuje přes 1200 lidí měsíčně, pořádáme online Kabinety klimatického vzdělávání pro stovky učitelů a nově jsme spustili program Klima v tísni.


Děkujeme všem soukromým dárcům, nadacím a firmám za podporu v roce 2024!

Celý text Méně textu